Tavaly Kínában töltöttem egy hónapot ösztöndíjjal, és bizony tapasztaltam egy csomó fura és érdekes dolgot erről a kivételes országról, íme egy csokorra való apró érdekesség, amit fix, hogy nem tudtál róluk!

  •  Az építőmunkásoknak is olyan a frizurája, hogy a legnagyobb popsztárok is megirigyelhetnék. Nekem tátva maradt a szám, amikor az egyetem felújításán dolgozó munkásokat figyeltem, ahogy tökéletesre lőtt sztárséróval tolták a maltert.
     
  •  A szupermarketek élelmiszerválasztéka valami elsöprő. Ha azt hiszed, nálunk túl sok féle csipsz kapható, például, akkor tutira nem kóstoltál még homár, tengeri hínár, uborka vagy áfonya ízű Lay'st! Vagy sütőtök ízű joghurtot és főtt kukorica, esetleg borsó ízű jégkrémet. Netán fűszeres-csípős szárított óriásbabot szotyi helyett a meccsnézéshez. Irdatlan mennyiségű és választékú nassolnivalót gyártanak, a különféle szárított-préselt gyümölcshúsoktól a nyolcmillió féle szárított tengeri kütyükön át a minizacskókba csomagolt fűszeres borsóig.
     
  • A külföldi szupermarketek kínai nevében mindben szerepel a 乐 le (lö) szótag, aminek jelentése "boldogság". Például a Carrefour az 家乐福 jialefu (csialöfu), a Tesco pedig 乐购 Legou (lökou), "boldog vásárlás".
     
  • Az uborkát meleg főételként is lehet enni. És finom!
     
  • Akár 150 forintból is lehet egy teljes menüt enni.
     
  • A lótuszvirág magját nasiként fogyasztják, az óriási leveléből pedig alkalmi napernyőt készítenek.
     
  • Reggelire instant levest fogyasztanak legszívesebben, és vannak külön reggeli beálló éttermek, ahol gyorsan fel lehet hörpinteni egy kis leveskét munkába menet.
     
  • A legutolsó szupermarket halaspultjában is kapni teknősbékát. 
     
  • Meglett férfiak nem szégyellnek rózsaszín, virágmintás táskával járni. Itt nem ciki a Hello Kitty-s szatyor a pasiknál sem.
     
  • Minden sarkon van egy KFC, ahol rizskörettel is lehet menüt rendelni.
     
  •  A taxiból csak a jobb oldalon lehet kiszállni. 
     
  •  A helyi BKV buszain tévét lehet nézni. Saját műsoruk van.
     
  • A vasúti pályaudvarokon ugyanúgy átvilágítanak, mint a reptéren.
     
  • Kína használja a világon a legtöbb építőanyagot: úton-útfélen felhőkarcolót építenek. Minden második sarkon. (Csak azért minden másodikon, mert minden elsőn egy KFC terpeszkedik). 
     
  •  A közlekedési lámpák hatalmasak tudnak lenni. 
KFC-menü rizzsel
Erre már nem mondhatja senki, hogy "de nem vettem észre a lámpát, biztos úr!"
A boldog vásárlás ígérete... 
150 forintért sok zöldség, tojás és kenyérféleségek. (És finom is) Villa viszont nincs. 
Épülnek a felhőkarcolók Tiencsinben
A kínai kaja nem is hasonlít arra, amit itt a kínai gyorsétkezdék kínálnak. Pár példa:

Marhahúsleves, literes alapkiszerelésben. Bődületesen fincsi. 
Fincsi, olcsó. A legközelebbi tányéron egy keserű zöldségféle van a ku gua, "keserű tök", ami nagyon egészséges, álltólag. Az íze elsőre nagyon fura, de teljesen megszokható. A mellette lévő tányéron szecsuáni csirke figyel, igazi szecsuáni, azaz sárkányfüstölősen csípős! Az ételeket általában így tálalják, mindenki vesz magának pálcikával, és persze jó nagy adag rizset kell mellé fogyasztani.

Hotpot-étterem tengeri herkentyűkkel. A nagy tálakban alaplé fortyog bunzenégő fölött, ez speciel gombaleves. Ebben kell a nagy, forgatható üveglapra tett mindenféle, vékonyra szeletelt herkentyűt, marhahusit meg zöldségeket hirtelen-főzni. Pár másodperc alatt megfő, aztán mártásokkal fogyasztható. Nyami.
A felszerelés: a nagy tál a hotpot-leves, mellette a két kisebb csészében a szószok, az egyik csípős, a másik nem. A kis tálkában a bal oldalon nassolnivaló, előtte nedves kendő kéztörléshez. Kanál és pálcika a másik oldalon. Az üveglapot mindenki kedvére oda forgatja, ahova akarja, és leemeli róla a kiszemelt kaját. 
Csirkehusi különféle mártásokkal és csípős-fűszeres uborka (úristen, az milyen finom volt!). Ezt nem kellett külön rendelni, járt az étel mellé "köretnek".